09132327334

گاز اکسیژن در صنعت پزشکی چه نقشی دارد؟

گاز اکسیژن یکی از مهمترین و ضروری ترین گاز های مورد نیاز برای عملکرد و کارایی مناسب سلول های بدن انسان و سایر موجودات هوازی می باشد. بیماری های مختلفی باعث کاهش اکسیژن در بدن یا خون انسان می شوند. شاید بتوان گفت که یکی از مهمترین نشانه های هایپوکسی یا کمبود اکسیژن در خون، داسی شدن گلبول های قرمز خون است. هنگامی که گلبول های قرمز خون حالت داسی شکل پیدا می کنند نمی توانند مقدار زیادی اکسیژن را به سایر سلول های بدن منتقل کنند. اکسیژن یکی از مهمترین گاز های تنفسی است که نقش مهمی در فرایند تنفس سلولی دارد و باعث آزاد شدن مقادیر زیادی گرما و مولکول های پر انرژی مثل آدنوزین تری فسفات در سلول های بدن می شود. انرژی اصلی سلول های بدن، مولکول های تولید شده در اثر فرایند تنفس سلولی است و کاهش اکسیژن باعث نارسایی در عملکرد و کارایی سلول های بدن می شود.  بنابراین برای کاهش اثرات کمبود اکسیژن  در بیمارانی که دچار بیماری های تنفسی مثل تنگی نفس، آسم، برونشیت و بیماری های ژنتیکی هستند، از انواع کپسول های گاز اکسیژن استفاده می کنند.

کاربرد های کپسول گاز اکسیژن

کپسول های گاز اکسیژن در ظرفیت های مختلف تولید می شوند. امروزه افرادی که دچار بیماری تنفسی امفیزم هستند باید از اکسیژن اضافی در روز استفاده کنند تا سلول های آن ها بتوانند انرژی مورد نظر خود را از طریق شکستن پیوند های  یونی و کووالانسی بین مولکول های انواع چربی ها، قندها و پلی ساکارید های پیچیده تأمین کنند، در غیر این صورت سلول های مغزی و قلبی این بیماران توانایی لازم را در تأمین انرژی مورد نیاز خود ندارند و در نتیجه دچار هایپوکسی و مرگ سلولی می شوند. در بیمارانی که دچار مرگ مغزی شدند و نمی توانند به صورت ارادی نفس بکشند از دستگاه های مختلف قلب و ریه برای تامین اکسیژن این افراد استفاده می شود.

اثراتی که گاز اکسیژن بر سلامتی انسان دارد؟

هیچ انسانی بدون اکسیژن نمی تواند بیش از چند دقیقه زنده بماند. علاوه بر این نقش حیاتی یکی از چند کاربرد گاز اکسیژن در بدن که می توان به آن اشاره کرد سالم نگه داشتن تمام اجزای بدن است. زیرا سلول های سرطانی در محیط های اسیدی و کم اکسیژن رشد می کنند. از طرفی کمبود اکسیژن در خون می تواند به سلامت سلول های مغزی آسیب وارد کند و فرد را به کما ببرد. گاهی این آسیب ها جبران ناپذیر خواهند بود. پس حد اعتدالی برای مصرف اکسیژن در رابطه با سلامتی انسان وجود دارد که نمی تواند از آن حد کمتر یا فراتر بود.

گاز اکسیژن چگونه تولید میشود ؟

اکسیژن را به سه روش مختلف می توانند تولید کنند. روش برقکافت آب، روش جذبی تحت فشار و روش تقطیر جزء به جزء هوای مایع. در روش برقکافت آب با توجه به اینکه آب از دو عنصر هیدروژن و اکسیژن تشکیل شده است و با تجزیه توسط برق اکسیژن آزاد می شود از طریق دو الکترود برق را وارد آب می کنند.

در دو روش دیگر و با توجه به اینکه حدود 21% از هوای اطراف ما را اکسیژن تشکیل داده است، با جذب اکسیژن و یا با تقطیر، آن را از گاز های دیگر جدا می کنند و اکسیژن خالص را به دست می آورند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *