09132327334

نکات ایمنی از کپسول اکسیژن

استفاده کردن از کپسول گاز اکسیژن باعث می شود تا بیمار راحت نفس بکشد، بهتر بخوابد و هوشیار تر باشد و این کپسول یک وسیله کمک تنفسی است که در شرایط خاص از جمله بیماری های تنفسی استفاده می شود و نوع و اندازه های مختلف دارد و این کپسول اندازه های 1، 3، 5، 10، 20، 40 و 50 لیتری دارد که هر کدام از آن ها با توجه به نیاز افراد استفاده می شود و بعضی شرکت ها این کپسول را در اندازه های دیگری به جز اندازه های ذکر شده تولید می کنند ولی بیشترین کارایی را برای اکسیژن درمانی اندازه های بالا دارد.

هر کپسول اکسیژن برای چند ساعت قابل استفاده است:

 • این کپسول ها زمان مصرفی متفاوتی دارند زیرا حجم شان متفاوت است ،مثلا : کپسول اکسیژن 10 لیتری برای 3 ساعت قابل استفاده است و نه زمانی بیشتر.
 • در نتیجه کپسولی که حجم بیشتری دارد به طبع زمان استفاده از آن بیشتر است و کپسولی که حجم کمتری داشته باشد زمان استفاده از آن کمتر است.

انواع کپسول اکسیژن

اکسیژن خالص درون یک کپسول اکسیژن، در دو حالت مختلف گاز اکسیژن فشرده یا اکسیژن مایع عرضه می‌شود.

 1-کپسول گاز اکسیژن فشرده:

هوای عادی که در شرایط جوی استاندارد تنفس می‌کنیم حاوی 21٪ اکسیژن و 79٪ نیتروژن است. اما کپسول گاز اکسیژن فشرده حاوی 99.5٪ اکسیژن خالص است. در واقع تولید‌کنندگان، اکسیژن را از اتمسفر می‌گیرند و آن را فشرده می‌کنند. هنگامی که گاز اکسیژن فشرده از کپسول آزاد می‌شود، فشار زیاد داخل کپسول به خروج آن کمک می‌کند. انتشار فشار باعث ایجاد جریان اکسیژن می‌شود که از طریق کانولا بینی یا ماسک، بیمار آن دریافت می‌کند.

2-کپسول اکسیژن مایع:

اکسیژن مایع نیز 99.5٪ اکسیژن خالص است که در اثر سرد‌کردن گاز اکسیژن تولید می‌شود و به صورت مایع ذخیره می‌شود. برای اکثر بیماران بلافاصله پس از تشخیص، استفاده از کپسول اکسیژن مایع تجویز نمی‌شود. چرا که کپسول اکسیژن مایع به دلیل تجهیزات اضافی و آموزش‌های لازم برای استفاده از آن، عملاً برای استفاده کوتاه‌مدت غیر ضروری است. با این وجود، هنوز هم یک گزینه درمانی طولانی‌مدت معقول به دلیل ارزان‌تر و حجیم‌تر بودن است.

سایز و ظرفیت کپسول‌های اکسیژن

در حال حاضر کپسول‌های اکسیژن در پنج سایز 2.5، 5، 10، 20 و 40 لیتری در انواع قابل حمل و صنعتی تولید می‌شوند. کپسول‌های 2.5 لیتری کوچک و قابل حمل هستند و برای نوزادن و کودکان بیمار، ورزشکاران کوهنورد در ارتفاعات بالا و شرایط اورژانس پزشکی کاربرد دارند. کپسول‌های 5 لیتری به منظور حمل در داخل اتوموبیل شخصی و آمبولانس کاربرد دارند و حداکثر 3 تا 4 ساعت ظرفیت رساندن اکسیژن را دارند. کپسول‌های 10 لیتری مناسب‌ترین سایز برای منازل و کلینیک‌های درمانی هستند (اما قابل حمل نمی‌باشند) و معمولا با تنظیم مصرف 1 تا 2 لیتر اکسیژن در دقیقه، 8 تا 10 ساعت ظرفیت رساندن اکسیژن را دارند. کپسول‌های 20 و 40 لیتری اصولا در بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و انتقال طولانی‌مدت بیمار در آمبولانس استفاده می‌شوند و توصیه می‌گردد در منازل مورد استفاده قرار نگیرند.

نکات پایه استفاده از کپسول اکسیژن

1-دست های خود را قبل و بعد از استفاده از اکسیژن بشویید.

2- قبل از دست زدن به واحد اکسیژن، دستان شما باید کاملا خشک باشند.(اگر دست‌هایتان در اثر استفاده از ضدعفونی‌کننده دست مبتنی بر الکل خیس شده است، به واحد اکسیژن دست نزنید. )

3-اگر کپسول اکسیژن را از ارائه دهندگان خدمات پزشکی تهیه کرده اید حتما از آنها بخواهید که نکات ضروری و مهم را به شما درباره دستگاه متذکر شوند. (در غیر اینصورت، و اگر اینکه از شرکتی کپسول را خریداری کرده اید در هنگام خرید درباره گرفتن اطلاعات مفید از آنها به هوش باشید.)

4-معمولا تمامی این دستگاهها یک بروشور حاوی دستورالعمل استفاده از کپسول اکسیژن را در خود دارند. (اگر این مورد را ندید حتماا از فروشنده آن را تقاضا نمایید.)

5-دستگاه و لوله را تمیز نگه دارید. این به جلوگیری از وارد شدن میکروب ها به داخل تنفس شما کمک می کند. (از شرکت تامین کننده پزشکی در مورد تمیز کردن یا مراقبت از واحد اکسیژن خود سوال کنید.)

6-ذخیره اکسیژن خود را بررسی کنید و مخزن اکسیژن خود را تحت فشار قرار دهید و این فقط برای مخازن فشرده است و دستگاه های دیگر را می توان به سادگی روشن کرد و دستورالعمل های ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا شرکت تامین کننده پزشکی خود را دنبال کنید و در صورت وجود، نمایشگر اکسیژن روی مخزن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که اکسیژن کافی دارید و همچنین می توانید از شرکت اجاره دهنده کپسول اکسیژن در مورد دوره های شارژ کپسول سوال کنید و توجه کنید که اگر از یک جریان منظم برای اکسیژن درمانی استفاده کنید می توانید دوره اتمام اکسیژن را بعد از یکبار الگوی مصرف پیدا کنید و سطح آب بطری مرطوب کننده نصب شده بر روی کپسول اکسیژن را همیشه بررسی کنید. وقتی سطح به نصف یا کمتر از آن رسید، آن را دوباره با آب استریل یا مقطر پر کنید. از شرکت بپرسید که هر چند وقت یکبار بطری مرطوب کننده بایستی عوض شود. این به جلوگیری از میکروب ها کمک می کند.

7- لوله را وصل کنید و لوله بینی (کانولا) را مطابق روش استاندارد به کپسول اکسیژن وصل نمایید و حتما بررسی کنید که لوله در مسیر خم یا مسدود نشده باشد.

8-جریان مشخصی برای استفاده از کپسول اکسیژن با استفاده از مانومتر مشخص کنید و اکسیژن را با سرعتی استاندارد تنظیم کنید. اگر این مقدار را نمی دانید حتما از کارشناسان شرکت اجاره دهنده و یا فروشنده این مقدار را سولا کنید و هرگز این نرخ را تغییر ندهید مگر اینکه پزشک شما به مصرف کمتر یا بیشتر اکسیژن توصیه کند.

9-کانولا را در بینی خود قرار دهید و کانولا را در بینی خود قرار دهید. سعی کنید به طور معمول از طریق بینی نفس بکشید و برای اینکار، اگر مطمئن نیستید که اکسیژن جریان دارد یا خیر، یک آزمایش ساده انجام دهید. کانولا را در یک لیوان آب قرار دهید. اگر آب حباب بزند، اکسیژن جریان دارد.

نکات مهم در استفاده از کپسول اکسیژن در منزل

کپسول اکسیژن دارای اجزای مختلف مانومتر (برای اندازه‌گیری فشار گاز اکسیژن ورودی و خروجی کپسول)، رگولاتور (برای تبدیل واحدهای فشار مانومتر به واحد لیتر در دقیقه جریان اکسیژن)، محفظه آب (برای مرطوب‌کردن اکسیژن خروجی)، لوله کانولا بینی یا ماسک است. وجود رگولاتور بسیار مهم است زیرا به شما کمک می‌کند که مقدار خاصی از جریان اکسیژن را برای خروج تنظیم کنید و بدون آن کپسول مقدار زیادی از گاز تحت فشار را به سرعت آزاد می‌کند؛ که بسیار خطرناک است. دو نوع رگولاتور جریان مداوم و جریان پالس-دوز وجود دارد.

ایمنی برای استفاده از کپسول اکسیژن

هنگام استفاده از اکسیژن در خانه، تمام دستورالعمل های ایمنی را رعایت کنید. در زیر به چند نکته ایمنی در استفاده از کپسول اکسیژن اشاره می کنیم:

1- حداقل 3 متر از شعله های آتش فاصله بگیرید. و حداقل 1.5 متر از منابع شعله فاصله بگیرید. اینها عبارتند از سیگار، کبریت، شمع، شومینه، مشعل گاز و لوله. یا هر چیز دیگری که می تواند باعث آتش سوزی شود. یادتان باشد که کپسول اکسیژن یک دستگاه بسیار اشتعال آور می باشد.

2- سیگار نکشید و سعی کنید در کنار کسانی که سیگار می کشند نباشید.

3- مخازن اکسیژن را حداقل 1.5 متر از هر منبع گرمایی دور نگه دارید. این شامل اجاق گاز، بخاری فضایی، و بخاری برقی و گازی است.

4- درب اتاق را باز نگه دارید. این کار به حرکت هوا در اطراف کمک می کند. از گرفتگی اتاق جلوگیری می کند.

5- از مخزن اکسیژن خود در برابر ضربه خوردن محافظت کنید.

6- مخزن اکسیژن را به صورت عمودی در یک محفظه نگهدارنده مطمئن نگه دارید.

7- اگر مخزن ضربه خورد و صدای خش خش ایجاد کرد، فوراً آن را خاموش کنید و اگر رگولاتور خراب شد یا نمی توانید با خیال راحت مخزن را خاموش کنید، لوله را بردارید و اتاق را ترک کنید و سپس فوراً با شرکت تأمین یا آتش نشانی تماس بگیرید.

8- مواظب باشید که روی لوله گیر نکنید.

9- از لوسیون ها یا کرم هایی که دارای ژله نفتی هستند استفاده نکنید. این می تواند در صورت مخلوط شدن با اکسیژن آتش ایجاد کند.

10- در صورت عدم استفاده از اکسیژن، شیر کپسول را ببندید.

11- دستورالعمل های شرکت تامین کننده خود را برای استفاده ایمن دنبال کنید. عدم استفاده ایمن از اکسیژن خطرناک است. می تواند شما و همسایگانتان را در معرض خطر آتش سوزی و سوختگی قرار دهد.

12- بدانید در مواقع اضطراری چه کاری انجام دهید. شماره های اضطراری مانند آتش نشانی، اورژانس و غیره را در گوشی خود ذخیره داشته باشید تا بتوانید در صورت بروز حادثه زود اقدام کنید.

13-اگر دچار سردرد، سرگیجه و کبودی ناخن و لب شدید، مصرف اکسیژن را قطع کرده و به پزشک خود اطلاع دهید.

14-کپسول ها را باید همیشه در حالت عمودی نگه داشت و هنگام بردن نمونه به بیمارستان حتما از چرخ دستی استفاده کنید و هرگز آنها را روی زمین قرار ندهید.

15-هنگامی که کپسول استفاده نمی شود، درپوش محافظ را روی آن قرار دهید و دریچه را ببندید.

مزایا و معایب کپسول اکسیژن

استفاده کردن از این کپسول برای افرادی که مشکل تنفسی آن ها به شکل حاد یا مزمن، موقتی یا دائمی است خیلی مهم و ضروری است و در بیمارانی که مشکل تنفسی دارند چون عملکرد ریه ها دچار مشکل شده است این لوازم پزشکی به کمک ان ها می آید، با توجه به شدت بیماری و نوع بیماری میزان نیاز فرد به این تجهیزات متفاوت است ولی استفاده از آن ها جایگزین ندارد، استفاده از این کپسول ها اگر بنا به دستور پزشک باشند اصلا ضرری ندارند، همان طور که بیان شد این لوازم و تجهیزات برای کمک کردن برای زنده ماندن به کسانی است که مشکل ریوی و تنفسی دارند و عوارض این کپسول زمانی خودش را نشان می دهد که از آن به صورت خود سرانه استفاده شود یا اکسیژن بیشتر از نیاز بیمار باشد و در این صورت فرد دچار تنبلی ریه می شود چون به استفاده کردن از اکسیژن خالص عادت کرده است پس بیمار توانایی عادی خودش را برای استفاده از هوای اطراف را از دست می دهد و به اکسیژن خالص اعتیاد پیدا می کند و حتی در بعضی موارد استفاده کردن بیش از اندازه از کپسول یا خود سرانه استفاده کردن از ان باعث مسمومیت با اکسیژن می شود که سلامت انسان را تهدید می کند و خطرناک است و برای همین اگر همه  موارد تحت کنترل پزشک و تجویز او باشد هیچ خطری شما را تهدید نمی کند و عوارضی هم نخواهد داشت و با این وجود از مهم ترین معایب سیلندر اکسیژن موضوع پر کردن آن است که باید به آن توجه کنید تا در زمان حساس و بحرانی کپسول خالی از اکسیژن نباشد.

راه های پیشگیری از بروز عوارض استفاده از کپسول اکسیژن

لازم است برای استفاده از کپسول اکسیژن دقت داشته باشید و از یک پزشک متخصص راهنمایی لازم را دریافت نمایید، همچنین لازم است به خشک و یا مرطوب بود اکسیژن مصرفی هم توجه داشته باشید و از پزشک درباره خشک و یا مرطوب بودن اکسیژن مصرفی سوال کنید و برای خرید دستگاه کپسول اکسیژن با کیفیت از فروشگاه تجهیز سلامت از طریق لینک زیر اقدام کنید:

 • کپسول آلومینیومی کیفی 2 لیتری همراه با مانومتر
 • کپسول اکسیژن 10 لیتری چینی فولادی
 • کپسول اکسیژن 20 لیتری چینی
 • کپسول اکسیژن 40 لیتری چینی

برخی از علائم مسمومیت ناشی از تنفس بیش از اندازه اکسیژن به شرح زیر می باشد:

 • سرفه کردن
 • سوزش خفیف گلو
 • درد در ناحیه قفسه سینه
 • مشکل در تنفس
 • انقباض عضلانی در صورت و دست ها
 • سرگیجه
 • تاری دید
 • حالت تهوع

پایان اخر:

مراقب کپسول اکسیژن خود باشید و  برای اینکار شما می توانید با شرکت تامین کننده تجهیزات پزشکی خود مشورت کنید و یک راه ساده برای جلوگیری از اتفاقات غیر پیش بینی شده، سرویس دوره ای کپسول اکسیژن می باشد و به همین دلیل به شما پیشنهاد می کنیم هر چند وقت یکبار به تعویض مخزن، کانول و بطری مرطوب کننده اقدام نمایید.

برای مشاهده ی مقالات بیشتر اینجا کلیک کنید

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *