09132327334

معرفی ورق فولادی سرد و گرم

معرفی ورق فولادی سرد و گرم

ورق فولادی از انواع ورق‌های فلزی است که به منظور اهداف ساختاری و زیبایی بسیاری استفاده می‌شود. ورق‌ها محصول نورد مسطح هستند و به صورت سیم پیچ پیچانده می‌شوند تا هم حجم کمتری اشغال کنند و هم حمل و نقل آنها آسان باشد. ورق فلزی در صنعت خودرو و ساخت و ساز لوازم خانگی کاربرد بسیاری دارد. همچنین در صنایع مختلف از جمله صنعت ساختمان سازی و نیز برای تعمیر و نگهداری آن از ورق فلزی استفاده می‌شود.

ورق فولادی چیست؟

ورق فلزی همانطور که از نامش مشخص است، یک ورق فلزی مسطح از آلیاژ‌های متفاوت (آلومینیوم، آهن، مس، استیل و …) است که در صنایع مختلف و برای کاربردهای گوناگون استفاده می‌شود. ضخامت انواع ورق فولادی با یکدیگر متفاوت است و می‌تواند بین 8 تا 15 میلی‌متر باشد.

روش تولید

روش تولید ورق‌های فولادی به دو صورت نورد گرم و نورد سرد است.

در روش نورد گرم ابتدا ماده اولیه ورق (شمش فلزی) را در کوره با درجه بالا ذوب می‌کنند و سپس آن را داخل قالب می‌ریزند. بعد از سرد شدن، آن را با دستگاه‌های پرس به ضخامت استاندارد می‌رسانند. در روش نورد سرد از ورق‌های از قبل آماده شده استفاده می‌شود که آن‌ها را حرارت می‌دهند تا انعطاف‌پذیر شوند و سپس با غلتک به ضخامت استاندارد می‌رسانند.

ورق فولادی می‌تواند از جنس مس، قلع، نیکل، تیتانیوم، برنج، برنز، آلومینیوم، استیل یا فولاد ضدزنگ و … باشد. ورق‌های گالوانیزه هم از فلز آهن بدست می‌آیند و بعد از تولید ورق، آن را روی اندود می‌کنند.

هر یک از انواع ورق‌های فولادی برحسب نوع آلیاژی که از آن تهیه شده است، کاربرد متفاوتی دارد. همچنین ویژگی‌ و مشخصات آن‌ها از نظر شکل پذیری، قابلیت‌ جوش‌پذیری، مقاومت، وزن و هزینه با یکدیگر تفاوت دارد. به طور کلی از انواع ورق فولادی برای ساخت عرشه فولادی (سقف ساختمان‌ها)، ساخت لوازم خانگی (یخچال، لباسشویی و …)، ماشین‌سازی، کشتی‌سازی، ساخت کانال کولر و …. استفاده می‌شود.

ورق سیاه(ورق گرم)

ورق سیاه که به آنها ورق گرم نیز می گویند در ۲ نوع ورق سیاه صنعتی و ورق سیاه معمولی و در استانداردهای مختلف تولید می شود.
برای اندازه گیری کیفیت ورق سیاه از شاخصی به نام ST استفاده می شود که این شاخص در ورق سیاه معمولی بین اعداد St33 تا St 52 می باشد. این نام گذاری بر اساس مقدار کربن موجود در مواد سازنده ورق است، به گونه ای که ورق St 33 دارای کمترین مقدار کربن و در نتیجه انعطاف پذیری بیشتر نسبت به سایر کیفیت ها و ورق ST52 دارای بیشترین مقدار کربن و در نتیجه انعطاف پذیری خیلی کمی است.

کاربرد ورق سیاه

ورق های نورد گرم (ورق سیاه ) معروفترین ورق فولادی است که با توجه به نوع آن مصارف گوناگونی در صنایع مختلفی از جمله صنعت ساختمان، تانکر سازی، خودروسازی، مخازن خاص، کشتی سازی و صنایع سنگین فلزی و … دارد. رایجترین نوع ورق سیاه از نظر کیفیت ST 37 است که از نظر سختی و منعطف بودن در حد متوسط قرار دارد و بیشترین کاربرد را برای مصارف ساختمانی از قبیله اسکلت سازی – سوله سازی و… دارد. از ورق سیاه صنعتی در مصارف و پروژه های صنعتی از قبیل سد سازی، پروژه های پتروشیمی، مخزن سازی و…. استفاده می شود.

برخی ورق های فولادی در گروه گرم(سیاه) نیز قرار دارند . که قابل کشش می باشند و از آنها برای ساخت بدنه کشتی و ماشین آلات سنگین قابل استفاده اند این گروه معمولا شامل ورقهای که از نظر انعطاف نرم تر هستند از جمله DD۱۱و DD۱۲و DD۱۳و همچنین STW۲۲و STW ۲۴ می باشند برخی دیگر در گروه گرم (سیاه) که دارای سختی و زیاد و انعطاف کمتر هستند برای مصارفی از جمله تولید لوله های تحت فشار و مخازن نفتی و غیره با استانداردهای SPHT۱-SPHT۲-SPHT۳-SPHT۴ همچنین ورق های A۲۸۵ با گرید GR سی (C) با ۹۰ A۵۹۶ با گرید GR ۵۵ تا ۹۰ نیز برای مخازن تحت فشار و سیلندرهای فشار قوی مورد استفاده قرار می گیرند.

ابعاد فیزیکی ورق گرم

ورق سیاه به دو شکل وارد بازار می شود: رول و شیت (البته تا ضخامت ۱۵ میل فقط در دو شکل رول و یا شیت وارد بازار شود و از سایز ۱۵ میل به بالا تنها به صورت شیت خام وارد بازار می شود.) هر دوی این دو شکل ورق قابل برش به سایز های مختلف می باشد.

ورق روغنی (ورق سرد)

ورق سرد که به آن ورق روغنی نیز می گویند نوعی دیگر از ورق فولادی است که با استفاده از تکنولوژی نورد سرد تولید می شود. علت نامگذاری ورق های سرد به اسم ورق روغنی، اصطلاحی عامیانه و بر مبنای وضعیت ظاهری این نوع ورق می باشد.

شکل ظاهری

در این فرآیند ساخت ورق روغنی ورق های با ضخامت بالا توسط نورد به ضخامت های پایین تر تبدیل می گردند. در این فرآیند به دلیل استفاده از نورد سرد کیفیت ظاهری ورق های نورد شده بسیار عالی می باشد. از این جهت از ورق های روغنی بیشتر در کاربردهایی که ورق ظاهر جسم را تشکیل می دهداستفاده می شود. ورق سرد بسته به نوع آلیاژ و همچنین عملیات حرارتی صورت گرفته بر روی آنها به چند دسته کلی تقسیم می شود.

ورق های معمولی (مانند ST۱۲)، ورق های نیمه کشش (مانند ST۱۳) و ورق های فوق کشش (مانند ST۱۴) نمونه هایی از انواع ورق روغنی می باشند. استاندارد ضخامت ورق روغنی بین ۳ دهم میلی متر الی ۳ میلی متر می باشد و از نظر عرض نیز دارای دو عرض استاندارد ۱۰۰ سانتی متر و ۱۲۵ سانتی متر هستند. در ایران شرکتهای فولاد مبارکه اصفهان، هفت الماس و شرکت فولاد غرب عمده تولید کنندگان ورق سرد (ورق روغنی) هستند و از میان ورق های وارداتی ورق روغنی روس و قزاق در بازار ایران پر کاربرد و پر مصرف هستند.

کاربرد ورق روغنی

ورق نورد سرد (ورق روغنی ) پایه تولید ورق گالوانیزه (ورق سفید) هستند. از آنجایی که ورق گالوانیزه رنگی خود نیز از ورق گالوانیزه ساخته می شود پس در نتیجه پایه و اساس ورق رنگی، ورق روغنی(ورق سرد ) می باشد.

وزن ورق روغنی

ورق های روغنی یا همان نورد سرد دارای وزن استاندارد ویژه هستند که با آهن معمولی تقریبا یکسان می باشد.

کاربردهای انواع ورق فولادی

هر یک از انواع مختلف ورق فولادی، برای کاربردهای خاصی مناسب هستند که به خصوصیات وابسته است. ورق فولادی ST37 از پرکاربردترین فلزات در ساختمان‌سازی به شما می‌رود و انواع دیگر ورق نورد گرم نیز در ساخت پروفیل، تجهیزات کشاورزی و صنایعی مانند تانکرسازی، خودروسازی، مخزن‌سازی، کشتی‌سازی، صنایع سنگین و… کاربرد دارند.
ورق‌ فولادی اسیدشویی که در برابر سختی و سایش مقاوم است، برای ساخت رینگ و شاسی خودروها به کار می‌رود و در صنعت نفت و گاز نیز پرکاربرد است.
ورق فولادی نورد سرد به دلیل برخورداری از خصوصیات ظاهری مطلوب و شکل‌پذیری بالا، در صنایع ظریف و نیازمند به دقت، از جمله صنعت خودروسازی و در بخش‌هایی مانند ساخت فیلتر خودرو، گل‌گیرها، لوله‌های اگزوز و… استفاده می‌شود.
ورق‌های روغنی در ساخت لوازم مختلف خانگی مانند یخچال، فریزر، اجاق گاز، یراق‌آلات و…، همچنین پروفیل‌های ساختمانی مانند پروفیل‌های درب و پنجره کاربرد دارند.
ورق‌ فولادی گالوانیزه بیشتر در مواردی به کار می‌رود که رطوبت بالا است یا احتمال دارد آسیب زیادی به قطعات وارد شود، مانند کانال‌های تهویه‌ی هوا، کانال‌های خنک‌کننده و کابینت‌های آشپزخانه. این ورق‌ها همچنین در ساخت سوله‌های سقف و بدنه‌ سالن‌های بزرگ و سوله‌های مختلف، تجهیزات آشپزخانه، تابلوبرق‌های شهری و صنعتی و انواع لوله، پروفیل و محصولات گالوانیزه کاربرد دارند.

 

برای خواندن مقالات مشابه کلیک کنید