09132327334

علوفه خرد کن برقی چه کاربردی در صنعت کشاورزی دارد

پرورش دام و طیور در صنعت کشاورزی و دامپروری از اهمیت زیادی برخوردار است و نوع علوفه و به طور کلی تغذیه‌ی دام نیاز به توجه بسیاری از جانب کشاورزان و دامپروران دارد و حتی اندازه‌ی علوفه‌ها از جمله فاکتورهایی است که باید به آن توجه کرد و بدین منظور و برای تسهیل کار کشاورزان و دامپروران، انواع علوفه خرد کن به وجود آمده‌اند تا با کارکرد آسان و ارائه‌ی علوفه‌ در اندازه‌های مناسب بسته به نوع دام، به پرورش آن‌ها به بهترین شکل کمک کنند.

علوفه خرد کن چیست:

یکی از مهمترین تجهیزات و ادوات کشاورزی و دامپروری دستگاه علوفه خرد کن است. کاربرد این دستگاه برای خرد کردن علوفه‌هایی است که اندازه‌ی بزرگ یا درازی داشته و دام قادر به خوردن و یا هضم آن‌ها در این اندازه نیست. این دستگاه علوفه را  به مناسب‌ترین اندازه‌ (برای گوسفند و بز ۳ تا ۵ سانتی متر و برای گاو تا ۷ سانتی متر) خرد کرده و در نتیجه به رشد و بهره‌وری بهتر آن‌ها کمک می‌کند. یکی دیگر از مهمترین مزایای استفاده از دستگاه علوفه خرد کن، صرفه‌جویی در میزان علوفه‌ی مصرفی دام است. چرا که در صورت بزرگ بودن علوفه، دام آن‌ها را نمی‌خورد و بخش زیادی از آن‌ها دور ریخته می‌شود. این دستگاه قادر به خرد کردن انواع علوفه‌ی دام از جمله کاه،‌ یونجه، گندم، ذرت، جو و سایر علوفه‌های متداول است و می‌تواند آن‌ها را به مناسب‌ترین اندازه متناسب با دام خرد کند.

نحوه کار دستگاه علوفه خرد کن

به طور کلی هریک از انواع دستگاه های علوفه خرد کن در مدل های مختلف دارای تیغه های فولادی و شبکه یا توری فلزی در اندازه های مختلف بوده و به شیوه ای طراحی شده اند که بتوانند بیشترین بهره وری را برای خرد کردن علوفه ی دام داشته باشند و این دستگاه ها بدنه ی محکم و دهانه ی باز در ابعاد مختلف با سرعت و قدرت بین ۲ تا ۱۵ اسب بخار این عمل را انجام میدهند و کافی است بعد از روشن کردن دستگاه علوفه ی مورد نظر داخل دهانه ی ان ریخته شود تا به شکل خرد شده از قسمت خروجی ان با زاویه ی قابل تنظیم تولید گردد.این دستگاه ها با دوتوبی و دو یا سه تیغه ی فوق العاده تیز کاری میکنند بسته به نیاز به اندازه ی ریز تر علوفه تعداد تیغه های دستگاه بیشتر خواهد بود و این دستگاه‌ها با دو توپی و دو یا سه تیغه‌ی فوق‌العاده تیز کار می‌کنند و بسته به نیاز به اندازه‌ی ریزتر علوفه، تعداد تیغه‌های دستگاه بیشتر خواهد بود.اما کاربردها و موارد استفاده از دستگاه علوفه خرد کن تنها به خرد کردن علوفه‌ی دام محدود نمی‌شود و امروزه این دستگاه یکی از مهمترین دستگا‌ه‌ها در صنعت کاغذسازی برای خرد کردن و بازیافت کاغذ و تولید خمیر آن به حساب می‌آید. علاوه بر این در واحدهای پرورش قارچ نیز از این دستگاه جهت تولید کمپوست قارچ استفاده می‌گردد.

انواع دستگاه علوفه خرد کن

انواع دستگاه علوفه خرد کن در مدل‌ها و شکل‌های مختلف با ظرفیت‌های متفاوت، از نیم تن تا پنج تن، متناسب با نیاز افراد در بازار وجود دارند. هر یک از این دستگاه‌ها با نحوه عملکرد متفاوت علوفه‌ی دام را به بهترین شکل خرد کرده و بهره‌وری خوراک را به حداکثر می‌رساند. انواع دستگاه‌های علوفه خرد کن عبارت‌اند از:

1- علوفه خرد کن گیوتینی: نحوه خرد کردن علوفه خرد کن گیوتینی با دورانی متفاوت است. در این دستگاه تیغه‌ها در یک جهت حرکت کرده و علوفه را برش می‌دهد. “نحوه‌ی عملکرد علوفه خرد کن گیوتینی” به این صورت است که تیغه‌ی بزرگ و تیز آن به صورت عمودی روی علوفه فرود می‌اید و آن‌ها را خرد می‌کند.

2- علوفه خرد کن برقی: علوفه خرد کن برقی از طریق الکتروموتور کار می‌کند و بر اساس ظرفیت و حجم کار به مدل‌های تک فار، سه فاز و پشت موتوری تقسیم می‌شود. قدرت موتور این دستگاه‌ها بین ۳ تا ۱۵ اسب بخار بوده و در ظرفیت‌های نیم تا ۳ تن طراحی می‌شوند که با توجه به نیاز دامداری و بزرگ و کوچک بودن آن انتخاب می‌گردند. علوفه خرد کن برقی سال‌هاست جایگزین نوع دستی آن شده است و می‌‌تواند علوفه‌ها را در کمترین زمان با کیفیت بهتری خرد کند.از مزایای دستگاه علوفه خرد کن برقی نسبت به سایر دستگاه های خردکن موجود در بازار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • 1- ساختار ساده ، استفاده از قطعات کمتر ، تولید گرد و غبار کم و بالاتر از همه ، واحد تغذیه جداگانه ای دارد که باعث افزایش ایمنی می شود. (از یک گیربکس استاندارد  این دستگاه استفاده شده است.)
  • 2- نوع سیستم تحول نیرو از جعبه دنده الکترو به واحد برش ، مکانیزم بازگشت سریع مکانیزم اسکاچ-یوغ بازگشت خودکار می باشد.
  • 3- دستگاه هوشمند می باشد یعنی در صورت ورود اجسام خارجی به داخل دستگاه علوفه خرد کن دستگاه متوقف خواهد شد.

3- علوفه خرد کن چندکاره: این دستگاه که به نام علوفه خرد کن همه کاره نیز شناخته می‌شود چند عمل را به طور هم‌زمان انجام می‌دهد. در واقع این دستگاه علاوه بر خرد کردن علوفه، به صورت هم‌زمان آن‌ها را آسیاب هم می‌کند. عمل علوفه کوبی این دستگاه نیز برای انواع علوفه و حتی نان خشک و میوه نیز کاربرد دارد. نحوه‌ی عملکرد علوفه خرد کن چندکاره به این صورت است که از درب ورودی بالای آن، علوفه برای آسیاب شدن وارد دستگاه می‌شود. توری ریزی در خروجی دستگاه به صورت کشویی تعبیه شده که می‌توان میزان خرد شدن علوفه‌ها را تنظیم کرد. درب ورودی دستگاه نیز به راحتی از آن جدا و مجددا نصب می‌شود و با قرار دادن درپوش روی آن می‌توان دستگاه را به حالت آسیاب تغییر داد.از دیگر انواع دستگاه علوفه خرد کن می‌توان به علوفه خرد کن دوار اشاره کرد؛ تیغه‌های این دستگاه با حرکت دورانی و ضربه زدن به علوفه آن‌ها را خرد می‌کند. با نصب توری‌ با سوراخ‌هایی در اندازه‌های مختلف در زیر تیغه‌ی این دستگاه می‌توان میزان خرد شدن علوفه را تنظیم کرد.

ایمنی کار در دستگاه علف خرد کن 

یکی از بهترین نکات ممکن در مورد دستگاه های علوفه خردکن ایمنی بالا در کار با آنها می باشد هنگامی که یک جسم خارجی وارد دستگاه شود دستگاه به صورت خودکار تشخیص داده و مانع از آسیب دیدن تیغه های دستگاه می شود و دستگاه های خردکن علوفه خطرات مکانیکی بی شماری از قبیل شافت های چرخان ، چرخ دنده ها ، زنجیرها و تسمه ها دارند و  شاید مهمترین نکته ای که عاملان خرد کردن  باید به خاطر بسپارند این است که دستگاه آنها به گونه ای طراحی شده است که این دستگاه محصول جمع شده و آن را به قطعات ریز خرد می کند تا بتواند آن را در یک واگن عقب یا کامیون کمپرسی جمع کند و بنابراین این دستگاه از تیغه های تیز  که با سرعت بالا کار می کنند استفاده می کند. اگر بازو یا پای شما به داخل دستگاه کشیده شود ، خطرات جانی بسیار زیادی خواهد داشت و یشتر دستگاه های برداشت علوفه دارای تیغه های داخلی  هستند و در هنگام کار ، همیشه از محافظ چشم استفاده کنید و دست ها ، بازوها و سر خود را از دهانه دستگاه علوفه خرد کن  دور نگه دارید و اگر باید تیغه ها  را تعمیر یا تعویض کنید ، از قطع بودن جریان برق دستگاه علوفه خرد کن برقی اطمینان حاصل کنید ، همیشه ایمنی را رعایت کنید و هر چند که دستگاه علوفه خردکن صنعت کشاورزی عبیری کاملا ایمن بوده و به صورت کاملاایمن  محافظت خواهد کرد

علوفه خردکن برقی چیست و چه مزایایی دارد:

علوفه خردکن برقی یکی از ماشین‌آلات کشاورزی است که برای خردکردن غذای دام استفاده می‌شود. با کمک این دستگاه می‌توان علف‌های تازه و خشک را تبدیل به خوراک دام کرد و از آنجایی‌که خردکردن خوراک دام به قطعات بسیار کوچک، خوردن و یا نشخوارکردن غذا را برای چهارپایانی مانند گاو و گوسفند بسیار آسان می‌کند؛ استفاده از علوفه خردکن برقی باعث می‌شود که حیوانات، غذایشان را به‌راحتی می‌توانند هضم کنند و علوفه خردکن برقی ابزاری است که با خردکردن علوفه، سرعت تعلیف دام را چندبرابر و صرفه‌جویی در مخارج دامداری را به کم‌ترین مقدار می‌رساند و  علاوه بر این، علوفه خردکن با همسان‌سازی خوراک دام با معده آنها منجر به‌سلامتی بیشتر این حیوانات می‌شود و این مزیت با کم‌کردن هزینه‌های پزشکی، باعث سودآوری بیشتری در حرفه دامداری می‌شود و با کمک دستگاه علوفه خردکن می‌توان، کاه‌ها را در اندازه‌های مختلف برش داد. علوفه خردکن امکان خردکردن یکنواخت علوفه را فراهم می‌کند و همین یکنواختی باعث عدم هدررفت غذای دام می‌شود.

کاربردهای علوفه خردکن برقی در صنایع مختلف

استفاده از علوفه خردکن تنها منوط به دامداری‌ها نمی‌شود. در واقع این وسیله را می‌توان در صنایع مختلف به کاربرد و یکی از موارد استفاده از علوفه خردکن برقی در سالن‌های کشت قارچ برای تهیه کمپوست استفاده می‌شود و همچنین در صنایع کاغذسازی هم برای خردکردن کاغذها کاربرد دارد.

انواع علوفه و بقایای گیاهی برای علوفه خردکن برقی

در دستگاه علوفه خردکن برقی می‌توان انواع علوفه سبز و تازه، کاه گندم، ساقه ذرت، کاه جو، ساقه سیب‌زمینی شیرین، ساقه لوبیا، چغندر، کاهو، ساقه نیشکر و انواع علوفه هیدروپونیک اعم از علوفه گندم، جو، ذرت و غیره را خرد و ریز کرد وخردکن برقی علوفه برای تغذیه انواع چهارپایان مانند گاو، گوسفند، بز، آهو و اسب بسیار مناسب است.

انواع علوفه خردکن

علوفه خردکن‌های پارس صنعت به 3 دسته علوفه خردکن، دو کاره و هیدروپونیک تقسیم می‌شوند که دارای موتورهای تک‌فاز، 3 فاز، بنزینی و اتصالات پشت تراکتوری هستند. تمامی علوفه خردکن‌ها در 4 سایز 50 معمولی، 50 پلاس، 60 پلاس و 70 پلاس تقسیم می‌شوند و در ساخت تمامی علوفه خردکن‌های پارس صنعت از ورق 2 میل و قوطی 40 در 40 استفاده شده است. رنگ بدنه سبز نشان‌دهنده علوفه خردکن معمولی و رنگ آبی برای مدل پلاس طراحی شده است و همچنین در انواع علوفه خردکن‌ها بنا به سلیقه کاربر می‌توان توری‌هایی با اندازه 2، 3 و 6 سانتی‌متر قرارداد که باتوجه‌به میزان ریز کردن خوراک دام، می‌توان یکی از آنها را انتخاب کرد.

معرفی 3 مدل علوفه خردکن برقی

شرکت پارس صنعت در راستای خودکفایی ملی، چند سالی است که اقدام به تولید علوفه خردکن‌های برقی کرده است. در ادامه به 3 مدل از این دستگاه‌ها می‌پردازیم.

1.دستگاه علوفه خردکن چندکاره به همراه آسیاب: علوفه خردکن چندکاره به همراه آسیاب برای خردکردن علوفه خشک و تازه و همچنین آسیاب‌کردن بذرهایی مانند گندم، جو و غیره مورداستفاده قرار می‌گیرد.

2. دستگاه علوفه خردکن هیدروپونیک دوکاره: دستگاه علوفه خردکن هیدروپونیک، ابزاری است که علاوه بر قابلیت خردکن علوفه هیدروپونیک، قادر به خردکردن علوفه خشک هم است. حجم خردکردن علوفه هیدروپونیک در این دستگاه علوفه خردکن برقی پارس صنعت، در حدود 2 تن است و برای علوفه خشک هم گنجایش پانصد کیلو در ساعت را دارد.

3. علوفه خردکن چندکاره Plus به همراه آسیاب: علوفه خردکن چندکاره پلاس توانایی خردکردن علوفه و آسیاب‌کردن نان خشک و بذرها را دارد. الکتروموتور در این دستگاه، بنابه‌درخواست مشتری تک‌فاز یا 3 فاز می‌شود.

مشخصات دستگاه علوفه خردکن برقی

1. همه علوفه خردکن‌های برقی پارس صنعت مجهز به سیستم Overload هستند و در صورت برخورد تیغه موتورها با اجسام سخت، دستگاه به طور خودکار خاموش می‌شود.
2. به علت جنس بدنه، حمل‌ونقل آن آسان است.
3. ارسال سریع به تمام نقاط کشور و امکان سفارش به‌صورت تلفنی و آنلاین
4. جنس دستگاه علوفه خردکن برقی از فلزات باکیفیت و درجه بالا استفاده شده است.

ظرفیت علوفه خردکن‌ برقی

ظرفیت علوفه خردکن‌ها به توری که در کف آنها نصب می‌شود بستگی دارد؛ زیرا هر چه توری‌ها بزرگ‌تر باشند سرعت خردکردن علوفه نیز افزایش می‌یابد و به‌طورکلی ظرفیت علوفه خردکن‌ برقی به‌صورت زیر است:

• ظرفیت علوفه خردکن 50 معادل 1 تن در ساعت
• ظرفیت علوفه خردکن 60 معادل 1/5 تن در ساعت
• ظرفیت علوفه خردکن 70 معادل 2 تن در ساعت

برای دیدن محصولات بیشتر اینجا کلیک کنید